Тварини

Собаки здатні розрізняти слова “по-людськи”

Мало кого дивує, що собаки реагують на команди, що віддаються людиною, наприклад: “гуляти”, “фас”, “фу” і так далі. Вважається, що реакція йде на набір звуків та інтонації. Але, виявляється, для обробки промови наші вихованці задіють значно складніші нейронні механізми, що дозволяють їм навіть вичленяти окремі слова з безперервного потоку промови, подібно до того, як це робимо ми, люди. Такого висновку нещодавно дійшла група дослідників з Університету Етвеша Лоранда (Угорщина). Результати роботи були опубліковані у журналі Current Biology.

Як у дітей

За словами вчених, маленькі діти здатні розрізняти нові слова зі злитого мовного потоку задовго до того, як дізнаються значення цих слів. Але для цього мозок дитини спочатку робить складний процес обчислень. Зокрема, він відслідковує структуру мови, розпізнаючи склади, що зустрічаються там найчастіше.

Раніше фахівці припускали, що механізми, задіяні при обробці мовлення у тварин, схожі на людські. Однак ідентифікувати їх донедавна не вдавалося.

Собаки здатні розрізняти слова "по-людськи"

За схожим принципом

У ході експериментів домашнім собакам давали прослуховувати людську мову, одночасно вимірюючи електричну активність їхнього мозку за допомогою електроенцефалографії. Виявилося, що тварини по-різному реагують на склади і слова, що рідко вимовляються, а також на склади, які частіше або рідше вимовляються разом.

Щоправда, активація відбувалася інших областях мозку, ніж в людини. Так, універсальний відділ мозку — базальні ганглії — інтенсивніше реагував на випадковий, а чи не структурований мовний потік. А слухова кора, навпаки, ставала активною у відповідь структуровану мову. Але, незважаючи на це, основні принципи обробки мовних патернів у чотирилапих виявилися майже такими ж, як і у людей. Отже, здатність вичленювати з промови окремі фрагменти не є унікальною.

“Особливість мови полягає в тому, що її ефективна обробка вимагає складних обчислень, – прокоментувала одна з провідних авторів роботи та науковий співробітник лабораторії нейроетології комунікацій кафедри етології Університету Етвеша Лоранда Маріанна Борос. – Саме так люди, зокрема восьмимісячні немовлята, вирішують, б, складне завдання сегментації слів: обчислюють складну статистику ймовірності того, що один склад слідує за іншим”.

Зчитувати “чужу” мову

Ще один цікавий нюанс полягає в тому, що собаки, мабуть, здатні сприймати людську мову, тоді як люди, за рідкісним винятком, не в змозі ідентифікувати гавкіт та інші звуки, які видають собаки, хіба що можуть обчислювати інтонацію. Тут можливості нейронної обробки інформації дуже обмежені. Виходить, ми меншою мірою здатні розуміти собак, ніж вони нас.

На жаль, поки що не існує аналогічних досліджень щодо інших видів тварин, наприклад, кішок. Але, можливо, це лише питання часу.

Related posts

One Thought to “Собаки здатні розрізняти слова “по-людськи””

  1. Іван

    Цікавий блог про освіту ви знайдете за цією адресою https://kultura.poltava.ua/.

Leave a Comment